Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego

im. Gotfryda de Bouillon

       W dniach 13 - 14 czerwca, na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego, już po raz szósty odbył się Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon. Tegoroczna edycja była specjalna zarówno dla organizatorów, jak i dla naszego Stowarzyszenia, pierwszy raz w historii tej imprezy, pojawiły się grupy odtwarzające nie tylko Średniowiecze, ale praktycznie wszystkie epoki, począwszy od starożytnego Rzymu aż do II wojny światowej. Nasze Stowarzyszenie stanowiło godną reprezentację XVII wieku.

 Zjazd Rycerstwa Chrzescijanskiego

        Imprezę rozpoczęło nabożeństwo w Kościele Świętego Antoniego w Chorzowie, po którym odbył się uroczysty przemarsz grup rekonstrukcyjnych ulicą Wolności. Po jego zakończeniu Prezydent Chorzowa - Andrzej Kotala oficjalnie przekazał klucze do miasta bractwu Bożogrobców. To podniosłe wydarzenie uświetniły pokazy walk, w których czynnie braliśmy udział oklaskiwani przez licznie zgromadzonych mieszkańców. W tym samym czasie na polanie pod wiatrakiem zorganizowaliśmy obóz husarski, który cieszył się sporą uwagą gości imprezy, tym bardziej, że każdy zainteresowany mógł wziąć udział w prowadzonych przez nas warsztatach. Na trzech stanowiskach młodzi adepci mogli przymierzyć zbroję husarską, a także spróbować swych sił w podstawach płatnerstwa i szermierki. Za pilny udział w zajęciach nasi uczniowie otrzymywali drobne upominki. Na szkoleniu, być może naszych przyszłych kadetów, minęło nam całe popołudnie. Wieczorem, po wspólnej kolacji mieliśmy chwilę czasu dla siebie, nie trwała ona jednak długo, gdyż trzeba było zabezpieczyć obóz przed zbliżającą się burza i przespać się choć parę godzin, ponieważ kolejny dzień zapowiadał się równie pracowicie.

 Zjazd rycerstwa chrzescijanskiego 2

        Niedziela zaczęła się dla nas już około 7 rano. Przygotowaliśmy obóz i czekaliśmy na przybycie kolejnych gości. A ci odwiedzali nas tłumnie. Mieliśmy ręce pełne roboty już przy sympatykach odwiedzających nasz namiot, a czekały nas jeszcze pokazy walk i uzbrojenia. W tym dniu trzy razy gościliśmy na scenach przygotowanych w Parku Etnograficznym; zaprezentowaliśmy się podczas oficjalnego otwarcia imprezy, później na małej polanie, w nieco bardziej kameralnym gronie opowiadaliśmy zarówno o Husarii ogólnie, jak i o naszym stowarzyszeniu. Zakończeniem tych dwóch dni, była nietypowa bitwa epok, w której starliśmy się z przedstawicielami wszystkich grup uczestniczących w zjeździe. Po bitwie, jako że dzień miał się już ku końcowi, zabraliśmy się za zwijanie obozu i powrót do Krakowa.

       Impreza udała się nad wyraz dobrze, słoneczna pogoda dopisała (nawet za bardzo, gdyż temperatura w namiocie momentami osiągała prawie 40 stopni). Mamy więc nadzieję że za rok również będzie nam dane w niej uczestniczyć i w miłej atmosferze, przybliżać historyczne czasy XVII wieku kolejnym sympatykom Chorzowskiego zjazdu.

 

 

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.