Wizyta na zamku w Pieskowej Skale

          W listopadzie 2010 roku dzięki gościnności państwa Mikołajskich, kustoszy Muzeum Zamku w Pieskowej Skale. Zamek ten wznosi się na terenie wsi Sułoszowa, położony jest w malowniczej Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka.

       W I połowie XIV w. Kazimierz Wielki wybudował tu zamek, wchodzący w skład twierdz obronnych "Orlich Gniazd”. Zamek składał się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, niezachowana, wzniesiona była na skale zwanej "„Dorotką”. W latach 1377-1608 zamek był siedzibą rodu Szafrańców – niektórzy z nich wykorzystywali go jako punkt wypadowy do napadów na kupców przejeżdżających biegnącym przez Dolinę Prądnika szlakiem kupieckim. W roku 1484 Krzysztof Szafraniec, prawnuk pierwszego właściciela, został za to ścięty na Wawelu. W latach 1542-1580 gotycki zamek przebudowany został w renesansową rezydencję.

          W XVII wieku, za czasów Michała Zebrzydowskiego dobudowano system fortyfikacji bastionowych. W czasie potopu szwedzkiego (1655) zamek został zniszczony, zaś w 1718 uległ pożarowi. W wyniku kolejnego pożaru (1850) zniszczeniu uległa najstarsza jego część, tj. wysoki zamek. W wyniku prac renowacyjnych prowadzonych w latach 1950-1963 stał się on Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Dzięki uprzejmości gospodarzy mieliśmy możliwość zwiedzenia komnat, dziedzińca oraz ogrodu angielskiego. Wizyta ta umożliwiła nam wykonanie szeregu zdjęć, które można znaleźć w galerii.

 

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.