Wizyta na dworze w Glanowie

       Krzystając z gościnności państwa Novaków mieliśmy możliwość zwiedzenia barokowego dworu szlacheckiego z 1786 r. wraz z zespołem parkowo-ogrodowym. Najstarsze wzmianki na temat Glanowa pochodzą z roku 1295, a związane są z próbą lokalizacji na prawie średzkim. W późniejszym czasie wieś weszła w posiadanie klasztoru Norbertanek z Imbramowic. Dwór od czasu swojej budowy nie zmienił się, został w nim wymieniony jedynie drewniany gont, który spłoną w 1863r.

          15 VII 1863 r. Miała miejsce bitwa między oddziałem powstańczym idącym z Krakowa do Miechowa, a wojskiem carskim. W tym czasie w Glanowie przebywał 100 osobowy oddział powstańców, zorganizowany w Krakowie przez hrabiego Aleksandra Krukowieckiego. Od strony Olkusza i Miechowa zbliżały się wojska rosyjskie, dlatego też oddział powstańców podzielił się na dwie części: pierwsza, pod dowództwem Krukowieckiego, broniła wejścia do wąwozu w Glanowie, zaś druga, liczniejsza, dowodzona przez braci Habichów, na północny wschód od Glanowa w lesie. Odział dowodzony przez braci Habichów stoczył ciężką walkę w lesie pod Imbramowicami. Edward Habich, który bronił zachodniej części lasu Ostryszniego, przedarł się przez odziały rosyjskie pod Zagórową i Zadrożem, po czym rozproszył drobny oddział rosyjski i schronił się w lasach koło Pieskowej Skały. Gustaw Habich przełamał linie rosyjską na wschodnim skraju lasu i udał się na północ w okolice Lelowa. Krukowiecki natomiast, około godziny piętnastej, zajął w dziewiętnastu ludzi dwór w Glanowie i rozpoczął jego obronę.

           W trakcie obrony poległo dziewięciu powstańców. Reszta, mino pożaru dworu, walczyła nadal. Rosyjskie straty były dużo większe, gdyż Rosjanie stracili kilkudziesięciu ludzi, dlatego też odstąpili od oblężenia dworu. Dzierżawca Glanowa – Leon Bończa Rutkowski zginął zaś od kuli żołnierzy, którzy ukryli się w piwnicy dworskiej. Został pochowany na cmentarzu w Imbramowicach.

             Dwór został odrestaurowany i zmodernizowany w latach 1974 – 1975 przez jego właścicieli. Obecny właściciel, Pan Zbigniew Novak, oprowadził nas po dworze, a następnie zaprosił na herbatę, przy której opowiedział nam o wspominanej historii dworu oraz o losach swojej rodziny. W trakcie rozmowy staraliśmy się wspólnie znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Dziękujemy gospodarzą za tak miłe przyjęcie i poświęcony nam czas!

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.