Wielkie Drogi

       Słonecznego popołudnia 8 września 2012 r. nasi przedstawiciele zjawili się w pełnym rynsztunku przed drewnianym kościółkiem w Sosnowicach, gdzie po zakończonej mszy świętej nastąpiło odsłonięcie i poświecenie okolicznościowej tablicy.

         Uroczystości te były upamiętnieniem historycznego wydarzenia Przemarszu Króla Jana III Sobieskiego ze Skawiny przez Sosnowice oraz Wielkie Drogi, a dalej droga prowadziła monarchę i wojsko na odsiecz, oblężonego wówczas, Wiednia. My, tak samo jak niegdyś Sobieski z husarią udaliśmy się tą samą trasą do miejscowości Wielkie Drogi, w której to odbyła się kolejna cześć uroczystości przedstawiająca wielowiekową tradycję tej miejscowości .

         Mieszkańcy wioski wcielili się w rolę aktorów, którzy przedstawili historyczne postaci: Króla Kazimierza Wielkiego, Jana III Sobieskiego i Marysieńki. W opowiadaniu tym nie zabrakło również i naszych przedstawicieli, którzy zaprezentowali licznie zebranym gościom pokaz walki na szable, czemu z uwagą przyglądał się odtwórca postaci Jana III Sobieskiego. Podczas tych wydarzeń nie zabrakło również wielu atrakcji i niespodzianek, a jedną z nich była możliwość skorzystania z jazdy konnej, którą ochoczo podjęliśmy. Nie sposób nie wymienić również wspaniałej biesiady przy stole, gdzie uraczono nas strawą i napitkiem.

      Po zakończonych uroczystościach nastąpił czas podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia wydarzenia, a w szczególności stowarzyszenia Nasze Wielki Drogi, na którego zaproszenie opowiedzieliśmy, a za które serdecznie chcielibyśmy w tym miejscu podziękować.

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.