Pola Chwały

     W sobotę, 29 września 2012r., po raz pierwszy w sposób oficjalny, nasze stowarzyszenie uczestniczyło w imprezie organizowanej w Niepołomicach pod nazwą „ Pola Chwały “. Inicjatywa ta rozpoczęła się w piątek 28.09 i trwała, nieprzerwania przez trzy dni, do 30.09. Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej gościł jedynie podczas drugiego, a więc sobotniego dnia.

    Pola Chwały posiadają wyjątkową formułę, ponieważ są one spotkaniem nie tylko rekonstruktorów, ale i wielu entuzjastów/pasjonatów historii. Dzięki takiej formie impreza ta umożliwia, zachęca oraz angażuje w sposób czynny publiczność. Dlatego też corocznie „Pola Chwały“ dają możliwość zaprezentowania szerokiej rzeszy osób, w sposób możliwie jak najprzystępniejszy, żywej historii. To właśnie dzięki takiej formie edukacji staje się możliwe „zarażenie” naszą rekonstrukcyjną oraz pasją kolejne osoby. Już od piątku wokół zamku, w centrum Niepołomic, rozbijały się obozy wojskowe oddziałów rekonstrukcyjnych. Podzielone były one na poszczególne epoki, poczynając od starożytności, aż do czasów współczesnych. Każdy zwiedzający mógł dzięki takiej właśnie konwencji oglądnąć wyposażenie żołnierzy, ich broń, a czasem i pojazdy wojskowe.

      Podczas trzech dni pełnych atrakcji można było obejrzeć liczne grupy rekonstruktorów z całej Polski. Wspólnym celem wszystkich uczestników było zapewnienie przybyłej publiczności zabawy i wrażenia przeniesienia się w czasie.

    Tegoroczne Pola Chwały były poświęcone 200 rocznicy wyprawy Napoleona na Rosję nazywanej „II Wojną Polską”.

     A jak w konwencję tegorocznej imprezy wpisało się nasze stowarzyszenie? Najważniejszy dniem dla Członków PKChH, biorących udział w Polach Chwały, była sobota. Wcześnie rano, a dokładnie o godz.: 7:00 przedstawiciele Stowarzyszenia (kol. Krzysztof, Mieszko, Piotr) wybrali się do Niepołomic w celu rejestracji oraz zgłoszenia uczestników. Odprawa dowódców odbyła się o godzinie 8:30 i miała na celu omówienie scenariusza działań inscenizacji, która planowana była w Krakowie. Po zdobyciu niezbędnych informacji oraz dopełnieniu formalności, przedstawiciele powrócili do Krakowa, gdzie już o godz.: 9:00 rozpoczęła się mobilizacja naszych Członków biorących udział w inscenizacji. O 11:00 nastąpiła zbiórka grup u wylotu ul. Grodzkiej pod Wawelem skąd przemaszerowaliśmy w kierunku Rynku Głównego. W kolejnych punktach grupy rekonstruktorów odtworzyły poszczególne elementy kampanii moskiewskiej Stanisława Żółkiewskiego.

     Widzowie mogli przenieść się w realia początku XVII wieku i poznać szczegóły działań polskiej armii dowodzonej przez hetmana. Odbył się tam kolejno: zaciąg żołnierzy i kolumny żołnierzy wraz z Żółkiewskim ruszyli na plac Marii Magdaleny. Po dotarciu na miejsce o godz.: 11:20 odbyła się krótka scena przedstawiająca musztrę oddziałów cudzoziemskich, oraz mobilizację i ćwiczenia oddziałów szlachty polskiej. Po tych wszystkich czynnościach pomaszerowaliśmy dalej, by o 11:40 zatrzymać się na placu pod krzyżem katyńskim. Tu miały miejsce sceny przedstawiające dyscyplinę w obozie oraz dostarczenie wieści o nadciągających wojskach moskiewskich. Wyruszyliśmy dalej „pod Kłuszyn”, a więc na Bulwar Czerwiński, gdzie w samo południe miała się odbyć inscenizacja bitwy z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych biorących udział w imprezie. Po kilku kolejnych starciach Członków naszej grupy z oddziałami szwedzkimi oraz szlachty polskiej z wojskami rosyjskimi, odnieśliśmy zwycięstwo. O 12:30 odbyła się inscenizacja hołdu Szujskich, wraz z komentarzem historycznym. Wszystkie grupy po chwili odpoczynku i wspólnych zdjęciach powróciły do autokarów w celu powrotu do Niepołomic. Ponowna zbiórka miała miejsce o 13:00. My zaś po krótkiej reorganizacji, własnymi środkami transportu, w niedługim czasie dotarliśmy do Niepołomic.

      Inscenizacja spotkała się z dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta. Na Rynek Główny ściągnęły tłumy obserwatorów, które podążyły w naszym e lada okazja pochodzie za Żółkiewskim. Bardzo cieszy nas tak wielkie zainteresowanie, któremu dodatkowo przysłużyła się naprawdę piękna pogoda. W tegorocznej inscenizacji brały udział wraz z nami: Zgraja Sarmacka, Podolski Regiment Odprzodowy, Zagończykowa Kompania, Zaciężna Rota Piechoty Polskiej, Regiment Króla Jego Mości, Zamojskie Bractwo Rycerskie, Najemna Rota Muszkieterska, Towarzystwo Szabli i Miecza, Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Wszystkich wymienionych pozdrawiamy!

    Na terenie Niepołomic mieliśmy możliwość zapoznania się z licznie zgromadzonymi grupami rekonstruktorów z innych epok. Była to także wspólnej rozmowy i zapoznania się w bardzo miłej atmosferze. W tym miejscu chwialiby pozdrowić rekonstruktorów z stowarzyszenia Pro Antica - Legionu XIII o oficerów i żołnierzy z stowarzyszenia „GORLICE 1915”.

    W programie tegoż dnia znajdowały się jeszcze ćwiczenia musztry oddziałów piechoty oraz o główna bitwa tegorocznych Pól Chwały „Triumf Czarnieckiego”, która miała miejsce ok. godziny 18:00.

    Sobota minęła wszystkim wyjątkowo szybko, co świadczy przede wszystkim o tym, jak wiele się działo i jak aktywnie spędziliśmy ten czas. Wszyscy powróciliśmy do domu zadowoleni i z mnóstwem wspomnień. Droga powrotna nie odbyła się również bez atrakcji. Wspomnieć tu należy o wesołym samochodziku p. Wojtka, który dzięki przygodom (poczynając od tych z akumulatorem, a na braku paliwa skończywszy), mieliśmy wiele powodów do śmiechu i radości.

Do zobaczenia w Niepołomicach za rok!

 

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.