Medycyna Baroku

 

       Na początek powiem iż z zawodu jestem lekarzem, a nie historykiem. W związku z tym moje spojrzenie na historie medycyny może się niektórym wydać trochę niecodzienne. Ciebie zaś drogi czytelniku proszę o wyrozumiałość, jako że nawet tak wąski okres czasu jak omawiane przeze mnie 300 lat z historii medycyny to wciąż „temat rzeka”. I dlatego zdecydowałem się go podzielić na serię krótszych artykułów opisujących różne ciekawostki lekarskiego fachu.

 

Autor działu: Łukasz Kapiczenko


Po co doktor patrzy w urynał, oraz o początkach cukrzycy.

Dodano: 2015-04-20 przez: Mieszko

Obrazek strony

gdzie jest wielu lekarzów, częstokroć choroba dłużej trwa. Bo spuszczając się jeden na drugiego, nie tak pilnie wszyscy myślą o chorym, jako gdy jeden lekarz (…) Patrzy w urynały doktor nie dlatego, aby się miał w tym kochać, ale aby mógł uzdrowić chorego, obaczywszy w nim ze znaków, co się dzieje. Kto chce ratować tonącego, musi się moczyć w wodzie.

Medycyna w Rzeczpospolitej Obojga Narodów - Wstęp

Dodano: 2015-03-25 przez: Mieszko

Obrazek strony

aby zrozumieć istotę medycyny w okresie XVI-XVIII wieku, warto najpierw pozbyć się współczesnego spojrzenia na tą dziedzinę wiedzy. Dzisiejsza medycyna czerpie głównie z odkryć wieku XIX i późniejszych. To wówczas odkryto bakterie i wirusy, oraz wdrożono metody unikania zakażeń, w owym czasie narodziła się współczesna farmakoterapia wliczając w to pierwsze nowoczesne i bezpieczne leki przeciwbólowe.

Apteka, nie tylko leki- czyli o wyrobie marcepanów, winach i nalewkach wszelakich

Dodano: 2015-03-30 przez: Mieszko

Obrazek strony

ty bez ogródki, przyślij nam wódki, a jeśli dasz piernika napiszę na drzwiach:tu sławna aptyka.” - Jak widać, kiedyś w aptekach prócz ziół i leków, sprzedawano przyprawy do potraw, pierniki, owoce kandyzowane i słynne aptekarskie nalewki.

Teriak (driakiew) - czyli lek na wszystko

Dodano: 2015-03-28 przez: Mieszko

Obrazek strony

w roku 1633 ukazała się w Polsce „Apteczka domowa mniejsza” w przystępnej formie podpowiadająca sposób zażywania lekarstw rozmaitych. Szczególnie polecany był teriak (staropolski – dryjakiew, driakiew), jak powszechnie uważano uniwersalny lek na wszystkie niemal choroby.

  Strona: 1
 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.