Hubertus 2014

       Jak co roku, na przełomie października i listopada wszyscy, którym siodło wygodniejsze od fotela niecierpliwie sprawdzają rząd i rezerwują wizytę u kowala. Zbliża się czas najważniejszej imprezy w świecie jeździeckim-Gonitwy Świętego Huberta. Wspomnienie święto patrona myśliwych i jeźdźców obchodzone jest 3 listopada, ale już od połowy października na łąkach i w lasach słychać tętent koni i okrzyki jeźdźców świętujących zakończenie kolejnego udanego sezonu jeździeckiego.

   Także i my, dzięki zaproszeniu Stajni Kopytko, funkcjonującej przy ZSRCK w Czernichowie, po raz trzeci mogliśmy wspólnie świętować, a po raz drugi współorganizować to radosne wydarzenie. W sobotę 25 października, już od wczesnych godzin porannych, nie zważając na chłodną aurę, mieliśmy pełne ręce roboty przygotowując się na przybycie uczestników gonitwy i gości. W naszym namiocie można było zobaczyć suto zastawiony stół sarmacki i kuchnię obozową. Miłośnicy uzbrojenia mogli podziwiać ekwipunek husarski. Nie zabrakowało też chętnych do przymiarki stroju i zbroi husarskiej oraz pamiątkowego zdjęcia.

Na miejscu stawiliśmy się w składzie:

Członkowie: Gniewko Janas , Krzysztof Janas , Bogdan Grochal , Karol Starowicz ,Wojciech Kolenderski , Krzysztof Królas , Filip Karpowicz , Jakub Wątor , Sebastian Miga , Paweł Tokarz , Łukasz Kapiczenko

Osoby wspierające: Dorota Janas , Krzysztof Urbanik ,Ela Urbanik , Renata Szczerbińska

 

       Święto Hubertus zostało rozpoczęte paradą koni. Towarzysze husarscy z PKChH zostali zaszczyceni poprowadzeniem tej parady. Honory czynili Gniewko na koniu Czeremis i Filip na klaczy Cykada. Program przygotowanej imprezy był bardzo bogaty. Po paradzie odbywały się konkursy w ujeżdżeniu, ścieżka tatarska, konkurs posłuszeństwa koni oraz potęga skoku.

       Najpilniejsi uczestnicy treningów konnych, organizowanych przez nasze stowarzyszenie, mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności jeździeckich. Ciekawostką niech będzie fakt, że pan Krzysztof dosiadający Czagaja z powodu stanu zdrowia konia brał udział w pokazie używając ogłowia bezwędzidłowego typu hackamore. Podczas pokazów jeździeckich uczestnicy zaprezentowali umiejętności ściągania pierścienia oraz cięcia szablą ćwiczebną.

     Po zakończeniu potęgi skoku przyszedł czas na trening szermierczy młodych adeptów uczyliśmy podstaw szermierski, cięć i zasłon potrzebnych w walce. W rolę cierpliwych nauczycieli wcielili się Filip, Krzysiek i Sebastian. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, niezależnie od wieku i płci „uczniów”.

Z zapartym tchem przyglądaliśmy się aż dwóm gonitwą. W pierwszej, jeźdźcy mniej zaawansowani szukali lisa ukrytego na łące, szczęśliwą zwyciężczynią okazała się Karolina Salwińska na koniu Frugo . W klasycznej gonitwie za lisem szczęśliwym zwycięzcą okazał się Wojciech Kot.

       Zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom gratulujemy zaprezentowanych umiejętności jeździeckich.

     Na zakończenie imprezy zebraliśmy się wszyscy przy ognisku, ciesząc się z tak udanego dnia obfitującego w tak wiele atrakcji i przeżyć. Pozostaje nam jedynie wyrazić nadzieję, że za rok zobaczymy się wszyscy w tak wspaniałej atmosferze bogatsi o nowe umiejętności i doświadczenia.

  Hubertus 2014

Ojj było rześko ;)

 

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.