Hetmani i Dowódcy

 

       Kto choć trochę interesuje się Historia Polski, na pewno zetknął się z nazwiskami tak dowódców i wodzów jak: Tarnowski, Chodkiewicz, Żółkiewski czy Sobieski.

       Pisało o nich wielu historyków. Inni tacy jak Konstanty Ostrogski, Roman Sanguszko czy Krzysztof Radziwiłł „Piorun” mieli mniej szczęścia i postaci ich giną w mrokach historii. Mam nadzieje, że wspólnie uda się nam poznać dzieje tych doskonałych dowódców i hetmanów.

 

 

Autor działu: Krzysztof Janas


Słowem wstępu - Hetmani i Dowódcy

Dodano: 2015-02-20 przez: Mieszko

Obrazek strony

zacznijmy od tego skąd wywodzi się ta najwyższa w wojsku godność, jaką jest hetmaństwo. Początkowo naczelnym wodzem był król lub wyznaczony przez niego dostojnik. Dowodzenie zwłaszcza wojskami zaciężnymi, które zaczynają występować nagminnie w siłach zbrojnych polski w XV w. wymaga odmiennej funkcji. Jest to funkcja hetmana.

Mikołaj Kamieniecki h. pilawa

Dodano: 2015-02-25 przez: Mieszko

Obrazek strony

mikołaj Kamieniecki urodził się w 1460 r. w zamku Kamieniec w Odrzykoniu koło Krosna. Jako najstarszy syn Kasztelana Sandomierskiego, Henryka Kamienieckiego i Katarzyny Pieniążkówny. Jego młodszym bratem był Marcin kamieniecki, późniejszy hetman polny koronny (w tatach 1520 -1528). 15 Marca 1510 r. poślubił Annę Tarnowską z Melsztyna h. Leliwa, córkę Spytka Tarnowskiego z Melsztyna.

  Strona: 1
 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.