„Polak Sarmatą jest i Basta”

     We wtorek, 6 października reprezentacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w zorganiozowanym w Gimnazjum w Sieprawiu dniu Historycznym pod nazwą „Polak Sarmatą jest i Basta”.

     Dzień zaczęliśmy od lekcji żywej historii. Naszej prawie stuosobowej widowni, zgodnie z oczekiwaniami organizatorów przedstawiliśmy bardzo szeroki wachlarz zagadnień. Uczniowie klas drugich przenieśli się w czas baroku, dowiedzieli się czym był sarmatyzm, jak wyglądał dwór szlachecki. Poznali nieco zwyczajów i tradycji szlacheckich. Posłuchali w końcu o tym, czym była Husaria i czemu drżał przed nią ówczesny świat. Na zakończenie wykładu zaprezentowaliśmy na sobie strój szlachecki i uzbrojenie husarza.

     Druga część imprezy odbyła się pod gołym niebem. Uczniowie mieli możliwość ubrania na siebie pełnej zbroi i spróbowania swoich sił w szermierce. Przy ognisku odpowiadaliśmy również na wszelkie nurtujące młodych ludzi pytania. Na zakończenie pokazaliśmy młodzieży jak wygląda szermierka prawdziwą szablą.

     Zarówno nauczyciele jak i młodzież nie szczędzili nam ciepłych słów, czuliśmy, że nasz występ podobał im się i pozostanie w ich pamięci. Już w trakcie dnia słyszeliśmy pytania o to, kiedy jeszcze przyjedziemy do szkoły. Mamy nadzieję że nastąpi to niedługo. Życzylibyśmy również, tak sobie jak i im, aby iskierki zainteresowania, które wyraźnie rozpaliliśmy w kilku młodych ludziach nie zgasły prędko i kto wie, może kiedyś przerodziły się w płomyk który pozwoli nam przywitać ich w swoich szeregach…

 

Stowarzyszenie reprezentowali: Bogdan Grochal, Gniewko Janas, Wojciech Kolenderski i Weronika Głąb

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.