Arsenał

 

       To dział, dzięki któremu będzie mógł poznać elementy wyposażenia i uzbrojenia husarii. Postaramy się przedstawić każdy z elementów wyposażenia, opisać jak i kiedy powstał, jaka była jego funkcja i historia, z czego się składał, do czego służył. Na początek jednak kilka słów o tym, czym w ogóle jest arsenał.

       ARSENAŁ – słowo to pochodzi z języka włoskiego arsenale lub francuskiego arsenal. Jest to najczęściej obiekt/budynek, niekiedy cały zespół budynków o cechach obronnych, w którym przechowywano broń oraz sprzęt wojenny. Nazwa arsenał przyjęła się w Polsce dopiero w XVIII w. wcześniej stosowano nazwę cekhauz od niemieckiego das zeughaus czyli po prostu zbrojownia. Dziś obiekt ten powszechnie określało się zbrojownią przykładem może być zbrojownia na Wawelu lub zbrojownia zamku pszczyńskiego. W skład niektórych arsenałów chodziły również zakłady rzemieślnicze, warsztaty naprawcze. Umożliwiały one naprawę i konserwację przechowywanej broni, a niekiedy nawet jej produkcję. Duże zakłady znajdujące się w arsenałach były wstanie wytwarzać nie tylko broń ręczną, ale również działa dzięki zakładom ludwisarskim czyli ludwisarnia. Na przestrzeni wieków istniały arsenały prywatne, magnackie oraz koronne. Osobą zarządzającą takim obiektem był tzw. cejgwar. Przykładami najbardziej znanych arsenałów mogą być chociażby: Arsenał Królewski w Krakowie, Arsenał Królewski we Lwowie lub Stary Arsenał w Wilnie.

 

Autor działu: Mieszko Janas


Szyszak husarski

Dodano: 2015-04-04 przez: Mieszko

Obrazek strony

wielokrotnie mówi się o szabli, kirysie, a wydaję się czasem nawet, że temat skrzydeł husarskich zdominował wszelkie debaty uzbrojenia skrzydlatych jeźdźców. Tymczasem każdy element, który wchodził w wyposażenie husarskie był ważny. Obok wspomnianej szabli i kirysu bez wątpienia charakterystycznym elementem ekwipunku był szyszak, karwasze, naramiennik, pałarz lub koncerz, pistolety, kałkan i w końcu kopia husarska bez której husaria nie odniosłaby tylu fenomenalnych zwycięstw.

  Strona: 1
 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.