Spotkanie Andrzejkowe

      Andrzejki , znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

        W dawnych wiekach wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie a wróżby odprawiano tylko indywidualnie w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
             A i my, szlachecka brać, postanowiliśmy nieco sobie powróżyć, i dowiedzieć się co nas to czeka w przyszłości. Spotkaliśmy się więc w ten wieczór, by wspólnie poznać „jaki życie ma na nas plan”. Do białego rana wróżyliśmy i wróżyliśmy..i nie jesteśmy pewni, co nas czeka – no cóż czas i historia pokaże.

 
Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
Projekt i wykonanie: © Kasia i Tomek
Kraków 2011-2013
Teksty i zdjecia podlegają ochronie prawnej na podstawie Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych
Dz.U.1994r. Nr 24 poz.83 z dn. 4 lutego 1994 wraz z późniejszymi zmianami.
Stowarzyszenie, Zarząd Stowarzyszenia ani administrator strony nie ponoszą odpowiedzialności za informacje zamieszczone na stronie husaria.krakow.pl i jej podstronach.